Dimensions
| Length | 2200 mm |
|---|---|
| Width | 207 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Allowed short planks | No shorter planks |
Material
| Product type | Parquet |
|---|---|
| Material type | Wood |
| Decor / Type of Wood | ASH |
| Grade | CD |
| Laying pattern | Classic |
Details
| Color | Brown |
|---|---|
| Shade | Light |
| Bevel | Without |
| Surface treatment | Sanded |
| Surface protection | Lacquered |
| Wear layer | 2,5 |
| Installation system | Click |
| Type of joint | Click |
| Installation method | Floating , Glue-down |
| Underfloor heating | Suitable |
| Thermal resistance | 0,1 m²K/W |
| Flammability class | Dfl-s1 |
| Emission class | E1 |
| Strip pattern | Three-strip |






