Dimensions
| Length | 2200 mm |
|---|---|
| Width | 207 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Allowed short planks | No shorter planks |
Material
| Product type | Parquet |
|---|---|
| Material type | Wood |
| Decor / Type of Wood | OAK |
| Grade | CD |
| Laying pattern | Classic |
Details
| Color | Beige |
|---|---|
| Shade | Light |
| Bevel | 2-sided |
| Surface treatment | Brushed |
| Surface protection | Lacquered |
| Wear layer | 3,2 |
| Installation system | 5G |
| Type of joint | Click |
| Installation method | Floating , Glue-down |
| Underfloor heating | Suitable |
| Thermal resistance | 0,1 m²K/W |
| Flammability class | Dfl-s1 |
| Emission class | E1 |
| Strip pattern | One-strip |






