Dimensions
| Length | 2200 mm |
|---|---|
| Width | 206 mm |
| Thickness | 9,2 mm |
Material
| Decor / Type of Wood | OAK |
|---|---|
| Laying pattern | Classic |
Details
| Color | Gray, Brown, Oak |
|---|---|
| Shade | Medium |
| Bevel | 4-sided |
| Surface protection | Matt lacquered |
| Wear layer | 0,60 |
| Anti-slip rate | R12 |
| Installation system | 5G Dry |
| Type of joint | Click |
| Installation method | Floating , Glue-down |
| Abrasion Resistance | AC5 |
| Underfloor heating | Suitable |
| Thermal resistance | 0,007 m²K/W |
| Special features | Increased water resistance |
| Class of use | 33 |
| Flammability class | Cfl-s1 |
| Emission class | E1 |
| Strip pattern | One-strip |






