Dimensions
| Length | 718 mm |
|---|---|
| Width | 152 mm |
| Thickness | 2,5 mm |
Material
| Product type | Vinyl |
|---|---|
| Material type | LVT vinyl |
| Decor / Type of Wood | OAK |
| Laying pattern | Chevron |
Details
| Color | Brown, Oak |
|---|---|
| Shade | Dark |
| Bevel | 4-sided |
| Wear layer | 0,55 |
| Anti-slip rate | R10 |
| Installation system | Without |
| Type of joint | Without |
| Installation method | Glue-down |
| Abrasion Resistance | AC5 |
| Underfloor heating | Suitable |
| Thermal resistance | 0,062 m²K/W |
| Special features | Antibacterial Surface |
| Class of use | 33 |
| Flammability class | Bfl-s1 |
| Emission class | E1 |
| Strip pattern | One-strip |






