Dimensions
| Length | 2400 mm |
|---|---|
| Width | 162 mm |
| Thickness | 15 mm |
| Allowed short planks | No shorter planks |
Material
| Product type | Parquet |
|---|---|
| Material type | Wood |
| Decor / Type of Wood | OAK |
| Laying pattern | Classic |
Details
| Color | Brown, Oak |
|---|---|
| Shade | Medium |
| Bevel | 4-sided |
| Surface protection | Oiled |
| Wear layer | 3,6 |
| Installation system | 5G |
| Type of joint | Click |
| Installation method | Floating , Glue-down |
| Underfloor heating | Suitable |
| Thermal resistance | 0,107 m²K/W |
| Flammability class | Cfl-s1 |
| Emission class | E1 |
| Strip pattern | One-strip |






