Dimensions
| Length | 1900 mm |
|---|---|
| Width | 190 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Allowed short planks | Maximum 25% |
Material
| Product type | Parquet |
|---|---|
| Material type | Wood |
| Decor / Type of Wood | OAK |
| Laying pattern | Classic |
Details
| Color | Oak, Brown |
|---|---|
| Shade | Light |
| Bevel | 4-sided |
| Surface treatment | Brushed |
| Surface protection | UV oiled |
| Wear layer | 3 |
| Installation system | Tongue+groove |
| Type of joint | Tongue+groove |
| Installation method | Glue-down |
| Underfloor heating | Suitable |
| Thermal resistance | 0,091 m²K/W |
| Flammability class | Dfl-s1 |
| Emission class | ≤ 0,08 mg/m³ |
| Strip pattern | One-strip |






