Dimensions
| Length | 400-1400 mm |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Allowed short planks | Maximum 25% |
Material
| Product type | Parquet |
|---|---|
| Material type | Wood |
| Decor / Type of Wood | WALNUT |
| Grade | ABC |
| Laying pattern | Classic |
Details
| Color | Brown |
|---|---|
| Shade | Dark |
| Bevel | 4-sided |
| Surface treatment | Brushed |
| Surface protection | Oiled |
| Wear layer | 3 |
| Installation system | Tongue+groove |
| Type of joint | Tongue+groove |
| Installation method | Glue-down |
| Underfloor heating | Suitable |
| Thermal resistance | 0,091 m²K/W |
| Flammability class | Dfl-s1 |
| Emission class | E1 |
| Strip pattern | One-strip |






