Dimensions
| Length | 1292 mm |
|---|---|
| Width | 246 mm |
| Thickness | 7 mm |
Material
| Product type | Design |
|---|---|
| Decor / Type of Wood | OAK |
| Laying pattern | Classic |
Details
| Color | Gray |
|---|---|
| Shade | Light |
| Bevel | 4-sided |
| Anti-slip rate | R10 |
| Installation system | CLIC-it |
| Type of joint | Click |
| Installation method | Floating , Glue-down |
| Abrasion Resistance | AC5 |
| Underfloor heating | Suitable |
| Thermal resistance | 0,0535 m²K/W |
| Special features | Underlayment integrated, Increased water resistance, Antistatic, Antibacterial Surface, 100% free of PVC and plasticizers |
| Class of use | 33 |
| Flammability class | Cfl-s1 |
| Emission class | E1 |






