Dimensions
| Length | 1220 mm |
|---|---|
| Width | 185 mm |
| Thickness | 10,5 mm |
Material
| Product type | Vinyl |
|---|---|
| Decor / Type of Wood | OAK |
| Laying pattern | Classic |
Details
| Color | Brown |
|---|---|
| Shade | Medium |
| Bevel | 4-sided |
| Wear layer | 0,55 |
| Installation system | 2G |
| Type of joint | Click |
| Installation method | Floating , Glue-down |
| Underfloor heating | Suitable |
| Thermal resistance | 0,093 m²K/W |
| Special features | Underlayment integrated |
| Class of use | 33 |
| Flammability class | Bfl-s1 |
| Emission class | E1 |






