Dimensions
| Length | 1200 mm |
|---|---|
| Width | 127 mm |
| Thickness | 10 mm |
Material
| Product type | Parquet |
|---|---|
| Material type | MDF, Wood |
| Decor / Type of Wood | OAK |
| Grade | AB |
| Laying pattern | Classic |
Details
| Color | Beige |
|---|---|
| Shade | Light |
| Bevel | 4-sided |
| Surface treatment | Brushed |
| Surface protection | Matt lacquered |
| Wear layer | 2,5 |
| Installation system | Click |
| Type of joint | Click |
| Installation method | Floating |
| Underfloor heating | Suitable |
| Thermal resistance | 0,062 m²K/W |
| Flammability class | Dfl-s1 |
| Emission class | E1 |
| Strip pattern | One-strip |






